۱۳۹۹-۰۹-۱۴ شمسی 04-12-2020 میلادی ساعت :

انتقاد تند شورای اروپا از یونان به خاطر بدرفتاری با پناهجویان

 

شورای اتحادیه اروپا عملکرد و شیوه برخورد مقامات یونانی با آوارگان و پناهجویان را به شدت مورد انتقاد قرار داد. وزارت خارجه یونان در واکنش به این انتقادها از اتهامات “بی‌اساس و کاملا اشتباه” سخن گفت.

کمیته شورای اتحادیه اروپا برای مبارزه با شکنجه و سوءرفتار (CPT) از شرایط بازداشت و نگهداری پناهجویان در یونان انتقاد کرده و از دولت این کشور خواسته است که شیوه و موازین خود را در رابطه با پذیرش پناهجویان مورد اصلاح و بازبینی قرار دهد.

این کمیته روز پنجشنبه ۲۹ آبان (۱۹ نوامبر) با انتشار گزارشی همچنین اعلام کرد، “اتهاماتی قابل‌درک و باورپذیر” در ارتباط با بازگرداندن غیرقانونی پناهجویان از یونان به ترکیه وجود دارد.

این نهاد اروپایی همچنین از برخورد و رفتار “غیرانسانی و تحقیرآمیز” با آوارگان و پناهجویان در کمپ‌های موجود در یونان انتقاد کرد.

کمیته شورای اتحادیه اروپا برای مبارزه با شکنجه و سوءرفتار بر این باور است که مقامات یونانی پناهجویان را به شکلی غیرقانونی از طریق رود ماریتسا که مرز میان این کشور با ترکیه است، به خاک ترکیه بازگردانده است.

این کمیته در گزارش خود همچنین عملکرد گارد ساحلی یونان را بسیار “نگران‌کننده” خوانده که مانع از آن می‌شود قایق‌های حامل آوارگان و پناهجویان خود را به یکی از جزایر یونان برسانند.

وزارت امور خارجه یونان در نامه‌ای به این انتقاد واکنش نشان داد و اتهامات مطرح شده در رابطه با نقض اصول کنوانسیون ژنو را “بی‌اساس و کاملا اشتباهآمیز” خواند.

دانش حقوقی مقدمه احقاق حق است
مارا با دانش حقوقیمان بسنجید
موفقترین مجموعه مشاوره حقوقی پناهجویان