۱۴۰۲-۰۱-۰۳ شمسی 23-03-2023 میلادی ساعت :

 رشد ۷۰ درصدی حملات به اقامتگاه‌های پناهجویان در آلمان

۱۲۱ مورد حمله و ایراد خسارت به اقامتگاه‌های پناهجویان در سال ۲۰۲۲ در سراسر آلمان ثبت شده است. این رقم ۷۳ درصد نسبت به سال ۲۰۲۱ رشد داشته است. در آن سال حدود ۷۰ مورد از این دست حملات به ثبت رسیده بود.

این آمار در پاسخ به پرسش فراکسیون حزب چپ‌ها از سوی وزارت کشور آلمان ارائه شده و در اختیار استودیوی مرکزی شبکه سراسری ARD قرار گرفته است.

علیرغم افزایش بیش از ۷۰ درصدی این حملات نسبت به سال ۲۰۲۱، تعداد این حملات همچنان با نقطه اوج آنها در سال ۲۰۱۵ بسیار فاصله دارد. در آن سال ۱۰۴۷ مورد حمله به پناهگاه‌های پناهجویان ثبت شد.

علاوه بر این در سال گذشته مقامات مربوطه ۱۲۴۸ مورد حمله به پناهجویان و پناهندگان در خارج از محل اقامت‌شان را ثبت کرده‌اند. این رقم تقریبا با رقم سال قبل مشابه است که ۱۲۵۹ مورد حمله را شامل می‌شد.

به طور متوسط روزانه سه پناهجو در آلمان هدف حمله قرار می‌گیرند. اکثر این حملات با انگیزه‌های راست‌گرایانه رخ می‌دهند.

از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۲ همه ساله آمار حملات به پناهجویان سیر نزولی داشته و این برای اولین بار است که آمار ثبت‌شده در یک سال، نسبت به سال قبل از آن افزایش داشته است. بنا بر گزارش‌های منتشرشده، حدس زده می‌شود علت این امر از یک سو رفع محدودیت‌های ناشی از کرونا و از سوی دیگر افزایش تعداد پناهجویان در سال ۲۰۲۲ باشد.