۱۴۰۰-۱۱-۰۲ شمسی 22-01-2022 میلادی ساعت :

 سیاستهای مهاجرتی جدید در سال ۲۰۲۲ کانادا

 

علیرغم وجود این همه گیری، دولت کانادا به اهداف سیاست مهاجرتی سه گانه خود یعنی تقویت اقتصاد، اتحاد مجدد خانواده ها و کمک به افرادی که نیازهای بشردوستانه دارند، متعهد باقی مانده است. اهداف سطوح مهاجرت در طول همه گیری افزایش یافته و پردازش درخواستها ادامه دارد. اما با این وجود، شکی نیست که COVID همچنان موضوع اصلی تأثیرگذار بر مهاجرت کانادا باقی خواهد ماند، زیرا این بیماری همه گیر وارد سومین سال تقویمی خود می شود. با این اوصاف، موارد زیر مروری بر تحولات کلیدی مهاجرت به کانادا است که باید در ۱۲ ماه آینده به آن توجه داشته باشید.

سیاستهای جدید گزینش از طریق سیستم اکسپرس انتری
دوباره سر گیری انجام قرعه کشی متقاضیان خارجی در حوزه رقابتی اکسپرس انتری هنوز مشخص نیست . این در حالی است که یکی از معتبر ترین نشانه ها برای تخمین شروع مجدد قرعه کشی ، اعلام اداره مهاجرت در سپتامبر ۲۰۲۱ است که اداره مهاجرت و شهروندی کانادا در نظر دارد ابتدا تعداد فایلهای بررسی نشده را به میزان قابل توجهی قبل از از سر گیری قرعه کشی از حوزه رقابتی اکسپرس انتری را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. اگر IRCC بتواند با سرعت فعلی به پردازش درخواستها ادامه دهد، احتمالاً در اوایل سال ۲۰۲۲ تعداد پرونده های بررسی نشده اکسپرس انتری را به نصف کاهش خواهد داد.

سهمیه گزینش مهاجرین در سال ۲۰۲۲
در حال حاظر کانادا به دنبال گزینش ۴۱۱۰۰۰ مهاجر جدید در سال ۲۰۲۲ و تعداد ۴۲۱۰۰۰ مهاجر در سال ۲۰۲۳ است . امکان ایجاد تغییر در این سهمیه های اعلام شده پس از پرده برداری از سیاستهای مهاجرتی ۲۰۲۲ وجود دارد.
پرده برداری از سیاستهای جدید در تاریخ ۱۰ فوریه ، زمانی که وزیر مهاجرت سهمیه ۲۰۲۲-۲۰۲۴ را قطعی خواهد نمود. هر ساله در پاییز وزیر مهاجرت نسبت به اعلام سهمیه گزینش مهاجرین سال در پیش رو اقدام میکند ولی انتخابات غیر منتظره در ماه سپتامبر ۲۰۲۱ این امر را به تعویق انداخت .

حذف هزینه درخواست شهروندی برای متقاضیان :
در نامه ابلاغیه دستورالعمل نخست وزیر به شان فریزر ،وزیر مهاجرت و شهروندی و پناهندگی کانادا اعلام شده است که بر اساس وعده تبلیغاتی حزب لیبرال در سال ۲۰۱۹ پیش از پاندمیک که اجبارا الویت های دولت را تحت تاثیر قرار داد ، وزارت مهاجرت و شهروندی نه تنها میبایست سیاست حذف هزینه های دولتی درخواست شهروندی را در سال ۲۰۲۲ به اجرا در بیاورد بلکه امکان درخواست آنلاین درخواست شهروندی را نیز مهیا نماید.

برنامه سیستم کارفرمای مورد اعتماد:
چندین سال است که دولت کانادا در مورد راه اندازی یک سیستم کارفرمای معتمد برای برنامه کارگران خارجی موقت (TFWP) در حال بحث است. این سیستم به کارفرمایان قابل اعتماد اجازه خواهد داد تا از طریق برنامه کارگران موقت خارجی TFWP، نسبت به تامین نیروی کار مورد نیاز خود اقدام کنند. راه اندازی این سیستم در اولویت نامه دستورالعمل نخست وزیر به وزیر فریزر نیز ذکر شده است.

پناهندگان_افغان:
کانادا متعهد شده است که ۴۰۰۰۰ پناهجوی افغان را اسکان دهد و این یکی از اولویت های IRCC از ماه آگست بوده است.

اسپانسرشیپ والدین در سال ۲۰۲۲:
اداره مهاجرت کانادا هنوز اطلاعاتی در مورد تاریخ بازگشایی برنامه والدین و پدربزرگ ها و مادربزرگ ها (PGP) برای سال ۲۰۲۲ را ارائه نکرده است ولی بر اساس اطلاعات بدست امده به نظر میرسد که سهمیه گزینش از طریق این برنامه در طول سال ۲۰۲۲ باید ۲۳۵۰۰ درخواست باشد.

قوانین ورود و خروج به مرزهای کانادا :
به نظر میرسد محدودیتهای سفر به کانادا نیز همچنان به دلیل پاندمیک نه تنها همچنان باقی خواهند ماند بلکه ممکن است با محدودیت های بیشتری مواجه شود. این درحالیست که از ۱۵ ژانویه ۲۰۲۲، تنها مسافرینی که به طور کامل واکسینه شده اند می توانند به کانادا سفر کنند . این قانون شامل افراد خانواده شهروندان و مقیمان کانادا و همچنین دانشجویان و کارگران خارجی و اعضاء خانواده همراه آنان نیز خواهد شد.