۱۴۰۱-۰۵-۱۶ شمسی 07-08-2022 میلادی ساعت :

فرودگاه چیست؟

 

فرودگاه محلی برای نشستن و برخاستن هواپیماست. از این رو باید واجد امکاناتی باشد که هم مسافران، هم خدمه پروازی و هم خود هواپیماها به آن نیاز دارند. این امکانات عبارتند از:

باند فرود

یک محل قابل دسترسی هوایی با آسمان باز است که برای فرود آمدن و یا برخاستن هواپیما تعبیه شده است. باند فرود می تواند از بتن، آسفالت یا سیمان تهیه شده باشد و یا حتی سطحی طبیعی مثل چمن باشد.

برج مراقبت پرواز

همان سازه مشابه فانوس دریایی است که وظیفه اش جلوگیری از برخورد هواپیماها به یکدیگر و یا به موانع است. علاوه بر این برج مراقبت مسئولیت بسترسازی مناسب برای روان کردن ترافیک هوایی، ارائه اطلاعات ضروری برای حفظ ایمنی پروازها و کمک های لازم در هنگام بروز بحران را بر عهده دارد.

ترمینال یا پایانه

قسمتی است که مسافران در آن به خرید بلیت، انتقال بار همراه و چمدان های خود و عبور از گیت های امنیتی می پردازند. همچنین سالن انتظار نیز بخشی از ترمینال محسوب می شود که مسافران برای سوار شدن به هواپیما در آن تجمع می کنند.

تاکسی وی (Taxiway)

به مسیرهای فرعی باند که به منظور تردد هواپیما و حرکت از رمپ به باند، از باند به رمپ و از باندی به باند دیگر تعبیه شده تاکسیوی گویند که با خطوط زرد رنگ و با دو عدد و حرف نامگذاری می شود.

علاوه بر بخش های اصلی که در بالا به آنها اشاره شد، فرودگاه ها امکانات مسافرتی نیز برای مسافران در نظر گرفته اند که از جمله آنها می توان به هتل، رستوران، کلینیک، داروخانه، بانک و اداره پست اشاره کرد.

انواع فرودگاه ها

بر اساس نوع و مسیر پرواز هواپیماها می توان فرودگاه ها را به فرودگاه های داخلی، بین المللی و مرز هوایی تقسیم کرد.

فرودگاه های داخلی آنهایی هستند که تنها پذیرای هواپیماهایی هستند که در داخل محدوده کشور پرواز می کنند، مانند فرودگاه کاشان، بابلسر، رفسنجان و …

فرودگاه های بین المللی همانطور که از نام آنها برمی آید، هم پروازهای داخلی و هم خارجی را میزبانی می کنند. فرودگاه بین المللی مهرآباد، امام خمینی و شهید هاشمی نژاد مشهد از آن جمله اند.

مرز میان فرودگاه های مرز هوایی و فرودگاه های بین المللی در خدماتی است که در این دو نوع فرودگاه ارائه می شود. فرودگاه های بین المللی باید از امکاناتی چون امور گذرنامه، گمرک، مهاجرت، قرنطینه برخوردار باشد. در حالی که در فرودگاه های مرز هوایی برای جلوگیری از تحمیل هزینه های بیشتر به فرودگاه، این خدمات تنها به صورت موردی و آن هم در زمان انجام پرواز ارائه می شود. اما نقطه مشترک این فرودگاه ها با فرودگاه های بین المللی پذیرش پروازهای خارجی و داخلی است .