۱۴۰۲-۰۱-۰۳ شمسی 23-03-2023 میلادی ساعت :

پاسپورت کانادا

پاسپورت کانادا (Canadian Passport) و هر آن‌چه باید درمورد آن بدانید!

قسمت_دوم

 

انواع پاسپورت‌ کانادا
تا حدود هفتاد سال پیش (تا سال ۱۹۴۷) فقط دو نوع پاسپورت کانادا صادر می‌شد: گذرنامه آبی ویژه‌ی متولدین انگلستان و گذرنامه قرمز ویژه متولدین کانادا. اما امروزه اداره مهاجرت این کشور، پنج نوع پاسپورت صادر می‌کند که هر یک ویژه‌ی گروه خاصی از افراد است:

پاسپورت آبی پررنگ یا گذرنامه عادی:
این پاسپورت برای شهروندان عادی صادر می‌شود. این گذرنامه دارای ۳۶ صفحه است که (۲۹ صفحه‌ی آن خالی و برای الحاق ویزاها و مهرهای ورود و خروج است. گذرنامه عادی، هم برای بزرگسالان و هم برای کودکان صادر می‌شود و تفاوت این دو، در مدت اعتبار آن‌هاست

پاسپورت سفید یا پاسپورت موقت:
این پاسپورت برای آن دسته از شهروندان صادر می‌شود که خارج از خاک این کشور هستند و نیاز به پاسپورت دارند اما پاسپورت اصلی‌شان هنوز صادر نشده است. این پاسپورت ۸ صفحه دارد و اعتبار آن بین ۶ ماه تا یک سال است

پاسپورت تک‌صفحه‌ای یا سند فوری مسافرت:
این سند یا پاسپورت فقط برای کسانی صادر می‌شود که خارج از خاک کانادا هستند و پاسپورت‌شان مفقود شده است. دارنده‌ی این سندباید بلافاصله پس از صدور، مستقیماً به کانادا بازگردد یا خود را به اولین مرکز خدمات کنسولی کانادا برساند تا بتواند پاسپورت عادی یا موقت خود را دریافت کند. این پاسپورت تک‌صفحه‌ای حاوی مشخصات فرد، عکس، اطلاعات سفر، و تاریخ اعتبار است.

پاسپورت سبز یا گذرنامه ویژه:
این پاسپورت کانادایی نوعی پاسپورت دیپلماتیک است و فقط برای کسانی صادر می‌شود که برای اهدافی خاص به خارج از کشور سفر می‌کنند.. این نوع پاسپورت‌ از سال ۲۰۰۹ به این سو به صورت الکترونیکی صادر می‌شود.

پاسپورت زرشکی یا گذرنامه دیپلماتیک:
پاسپورت زرشکی کانادا ویژه‌ی دیپلمات‌ها و مقامات رسمی دولت است. این پاسپورت نیز از سال ۲۰۰۹ به این سو به صورت الکترونیکی صادر می‌شود.