۱۴۰۲-۰۱-۰۳ شمسی 23-03-2023 میلادی ساعت :

 پاسپورت کانادا

پاسپورت کانادا (Canadian Passport) و هر آن‌چه باید درمورد آن بدانید!

قسمت_سوم

شکل ظاهری پاسپورت کانادا
گذرنامه‌های عادی کانادا به رنگ آبی است که آرم سلطنتی کانادا بر وسط جلد آن حک شده است. در زیر این آرم، کلمه پاسپورت به دو زبان انگلیسی و فرانسوی نوشته شده است و در بالای آرم، عنوان «کانادا» حک شده است. گذرنامه کانادا ۳۶ صفحه دارد و تمام اطلاعات آن، به دو زبان فرانسوی و انگلیسی نوشته شده است. ابعاد پاسپورت این کشوز ۸٫۸۹ سانتی‌متر (عرض) در ۱۲٫۷ سانتی‌متر (ارتفاع) است.

پاسپورت‌ جدید کانادا از مشخصات امنیتی بالایی برخوردارند. مشخصاتی چون میکروپرینتینگ، تصاویر هولوگرافیک، و تصاویر قابل مشاهده در اشعه UV از جمله مشخصات امنیتی این گذرنامه به حساب می‌آید. تا همین چند سال پیش، عکس دارنده‌ی گذرنامه به صورت لمینت، بر روی پاسپورت چسبانده می‌شد اما در پاسپورت‌های جدید، عکس صاحب پاسپورت با استفاده از جوهرهای استانداردِ حساس به UV مستقیما بر روی خود پاسپورت پرینت می‌شود.

ثبت سه گزینه جنسیت در پاسپورت
در آگوست سال ۲۰۱۷ دولت کانادا اعلام کرد که از این پس در پاسپورت‌های جدید، در قسمت «جنسیت»، یک گزینه‌ی دیگر به گزینه‌های «قابل خواندن توسط ماشین» اضافه می‌شود تا کسانی که مایل نیستند جنسیت‌شان در پاسپورت‌شان ذکر شود بتوانند از این گزینه استفاده کنند.

به این ترتیب، در پاسپورت‌‌های جدید کانادا (پاسپورت‌هایی که از تاریخ ۱۱ ژولای ۲۰۱۹ به این سو صادر شده‌اند)، گزینه M نشان‌دهنده‌ی مذکر بودن و گزینه F نشان‌دهنده‌ی مونث بودن دارنده‌ی پاسپورت است و گزینه‌ی X نشان‌دهنده‌ی آن است که دارنده‌ی پاسپورت نمی‌خواهد جنسیتش را ذکر کند.

شرط درخواست و دریافت پاسپورت برای مهاجران

متقاضی باید قبل از درخواست شهروندی کانادا، اقامت دائم را داشته باشد؛
متقاضی باید حداقل سه سال از پنج سال اخیر را در کانادا بوده باشد؛
متقاضی در مدت اقامت دائم خود در این کشور باید تمام مالیات‌های خود را پرداخت کرده باشد ؛
متقاضی قبل از درخواست شهروندی کانادا باید آزمون حقوق، مسئولیت‌ها و شناخت کانادا را با موفقیت پاس کند؛
متقاضی باید اثبات کند که مهارت لازم در زبان انگلیسی یا فرانسوی را دارد.
شرایط اخذ شهروندی کانادا مفصل و خارج از حوصله‌ی این مقاله است