۱۴۰۲-۰۱-۰۳ شمسی 23-03-2023 میلادی ساعت :

پناهجویان افغان در امارات؛ همچنان در انتظار دریافت اقامت از کشورهای غربی

پناهجویان و مهاجران افغان که بلاتکلیف در امارات متحده عربی زندگی می‌کنند، این هفته اعتراض‌هایی تازه را برگزار کردند. آن‌ها نزدیک به یک سال پس از ترک‌ اجباری افغانستان به‌دلیل قدرت گرفتن طالبان می‌گویند که روند اسکان‌شان آهسته و مبهم است.

تظاهرات برای نخستین بار در ماه فوریه، آغاز و سبب شد که یک مقام ارشد وزارت خارجه ایالات متحده، از آن‌جا بازدید کند. او در پی بازدید گفت که تکلیف اقامت و کشور پذیرنده همه افغان‌های مستقر در امارات تا ماه اوت، مشخص خواهد شد.

«افغان اواک» ائتلافی از گروه‌های داوطلب که به‌ نمایندگی از افغان‌ها از دولت ایالات متحده حمایت می‌کند، پس از شروع اعتراض‌ها در توییتر نوشت که روند اسکان متوقف نشده است. این مجموعه اظهار کرده‌ است که افرادی که در امارات هستند، در ایالات متحده یا کشورهای دیگر اسکان داده خواهند شد.

خبرگزاری رویترز با انتشار تصاویری از تظاهرات کودکان، زنان و مردان افغان در کمپی در ابوظبی و در هوای گرم تابستان این شهر نوشت:« این تظاهرات‌کنندگان با در دست داشتن پلاکاردهایی از مقامات امارات خواسته‌اند تا تکلیف اقامت آنها را بعد از یکسال بلاتکلیفی مشخص کنند.»

یکی از افغان‌های معترض، به‌شرط ناشناس ماندن، به خبرنگار رویترز گفته: «نزدیک به یک سال است که ما اینجا در بازداشت هستیم و کمپ، مانند یک زندان مدرن است.» او می‌گوید که هیچ‌کس اجازه خروج نداشته و آن‌ها نمی‌دانند چه زمانی در کدام کشور اسکان داده می‌شوند.