۱۳۹۹-۰۹-۱۴ شمسی 04-12-2020 میلادی ساعت :

گپ تحصیلی ؟؟

(خلاء یا شکاف) یا Study Gap یعنی وقفه ی تحصیلی؛ یعنی فاصله ی بین فارغ التحصیلی تا شروع مقطع تحصیلی جدید. بعنوان مثال لیسانس بگیرید و بعد ۵ سال تصمیم بگیرید در مقطع ارشد تحصیل کنید.

 

سوالی که اینجا مطرح‌ میشود این است که شما در این مدت دقیقا چکار میکردید و چقدر از فضای تحصیلی و آکادمیک دور شدید؟

لازم است بدانید که گپ تحصیلی برای مقاطع تحصیلی متفاوت میتواند متغیر باشد، مثلا بعد از گرفتن دیپلم اگر دو تا سه سال گپ داشته باشید مشکلی پیش نمیاید و جای نگرانی نیست، همینطور برای ورود به مقطع ارشد گپ تحصیلی تا ۵ سال هم قابل جبران است و میشود آن را توجیه کرد. این سختگیری برای ورود به مقطع دکتری شاید کمرنگ تر هم باشد ولی این به این معنا نیست که پس دیگر لازم نیست مدرکی بیاوریم که در این چند سال دقیقا چکار میکردیم.

نکته حائز اهمیت این است که این گپ تحصیلی علاوه بر اینکه برای دپارتمان پذیرش دانشگاه مقصد خیلی مهم است، برای سفارت و افسر ویزای پرونده شماهم اهمیت دارد و امکان اینکه شما از دانشگاه پذیرش بگیرید اما افسر ویزا شما رو ریجکت کند هست ولی اگر بتوانید افسر را متقاعد کنید دیگر مشکلی نیست. حالا چطور باید افسر پرونده را متقاعد کنیم.

اول از همه برای آقایان سربازی میتواند مدرک خوبی برای پر کردن این خلاء باشد که خیلی راحت درک میکنند و مشکلی نیست.

اگه کشور خاصی مد نظرشماست مثلا فرانسه، ایتالیا یا هرکشور دیگری میتوانید بگویید که درحال یادگیری زبان آن کشور و یا حتی برای آیلتس آماده میشدم و گپ تحصیلی دو ساله رو میشود اینطوری پر کرد.

کار کردن و سابقه کار مرتبط شما هم، البته با ارایه مدارک نه تنها این خلاء رو پر میکند بلکه امتیاز هم محسوب میشود.

اگر مشکل و مریضی ای هم داشتید میتوانید با ارائه پرونده پزشکی این گپ تحصیلی رو توجیه کرد.

برخی افراد هم برای تامین هزینه های مربوط به مهاجرتشان کار میکنند و بعد اقدام میکنند و میتوانید بگوید برای تامین این مخارج کار میکردم، هرچند مرتبط با رشته شما نباشد.

افراد متاهل هم میتوانند دو سه سالی را با این بهانه پر کنند که درگیر زندگی و بچه داری بوده اند و درک میکنن و مشکلی نیست بازم. البته ۲ یا ۳ نه که ۷، ۸ سال.

میتوانید بگویید در حال نگارش مقاله یا یادگیری نرم افزار مرتبط با رشته تحصیلی بوده اید و با ارایه مدارکش باز مشکلی پیش نمیاید.

 

دانش حقوقی مقدمه احقاق حق است
مارا با دانش حقوقیمان بسنجید
موفقترین مجموعه مشاوره حقوقی پناهجویان